Maandupdate Juli 2025: Trump steelt wederom de show

Na een roerige eerste helft van het jaar, waarin geopolitieke spanningen en handelsoorlogen de toon zetten, stond juli in het teken van meer diplomatie. Verschillende akkoorden en handelsdeals gaven beleggers nieuw vertrouwen en zorgden voor verdere stijgingen op de aandelenmarkten.

Toch stal Trump op de valreep wederom de show. Tegelijkertijd zagen we dat de (politieke) druk in de Verenigde Staten op de centrale bank toeneemt. Een renteverlaging in september lijkt waarschijnlijk. Daarnaast openden de eerste bedrijven hun boeken over het tweede kwartaal van 2025.

In deze maandupdate blikken we terug op een aantal belangrijke economische gebeurtenissen, bespreken we de prestaties van de Ostrica-fondsen en kijken we vooruit naar de belangrijkste risico’s en kansen op de markten.

De VS sluiten handelsovereenkomsten met de EU en Japan

Na maanden van dreiging met hoge tarieven heeft juli een duidelijk diplomatiek keerpunt betekend. Op 27 juli 2025 bereikten de Verenigde Staten en de Europese Unie een strategisch handelspact tijdens een ontmoeting tussen president Donald Trump en commissievoorzitter Ursula von der Leyen in Schotland.

Het akkoord stelt een tarief van 15% in op de meeste EU-exporten naar de VS. Deze tarieven zijn aanzienlijk lager dan de eerder aangekondigde 30%, maar hoger dan het EU-initiële voorstel van 10%. Sommige belangrijke sectoren zoals vliegtuigonderdelen en bepaalde chemicaliën, medicijnen en grondstoffen zijn vrijgesteld via een “zero-for-zero” clausule.

In ruil zal de EU $ 750 miljard aan Amerikaanse energieproducten kopen en $ 600 miljard extra investeren in de Verenigde Staten over de komende drie jaar. Hoewel de deal als stabiliserend werd verwelkomd door beleggers, kwam er stevige kritiek uit Frankrijk. De Franse premier noemde het akkoord een “donkere dag” voor Europa en eiste maatregelen.

Eerder werd op 23 juli ook een overeenkomst met Japan gesloten. Daarbij werd een tarief van 15% afgedwongen op Japanse export naar de VS, als alternatief voor een tarief van 25% per 1 augustus. Het akkoord bevat tevens een investeringscomponent van $ 550 miljard in Amerikaanse industrieën via Japanse staatsfondsen, gericht op het versterken van toeleveringsketens in onder andere semiconductor, farmaceutica en technologie.

De deals brachten rust op financiële markten en leiden tot flinke stijgingen. Desondanks worden de overeenkomsten als controversieel en ongelijkwaardig beschouwd door critici. Daarnaast zijn er in de VS nog altijd zorgen dat de tarieven tot een heropleving van de inflatie kunnen leiden. De deals worden echter, na eerdere deals met het Verenigd Koninkrijk, Indonesië en Vietnam, ontvangen als overwinning voor Trump.

De gesloten handelsovereenkomsten zijn overigens geen reden tot opluchting voor de rest van de wereld, bleek rond middernacht (Nederlandse tijd) op de laatste dag van de maand. President Trump kondigde onverwacht nieuwe handelstarieven, gemiddeld tussen de 10% en 41% voor maar liefst 92 landen. Onder andere Canada (35%), India (25%) en Zwitserland (39%) krijgen te maken met forse tarieven.

Trump’s aankondiging voelt vergelijkbaar met 2 april en komt precies op een moment waarop de wereld dacht dat er eindelijk wat meer duidelijkheid en rust was bereikt. Deze timing lijkt zorgvuldig gekozen en voor beleggers voelt het alsof ze onderdeel zijn geworden van een handelspolitieke realityshow, waarin Trump’s onvoorspelbaarheid de hoofdrol speelt.

Politieke druk op de Federal Reserve neemt verder toe

De Federal Reserve heeft op haar bijeenkomst van 29–30 juli 2025 besloten de beleidsrente ongewijzigd te laten op 4,25%–4,50%, voor de vijfde achtereenvolgende keer. Voorzitter Powell gaf aan dat de Fed voorlopig geen renteverlaging overweegt vanwege het aanhoudend hoge risico op prijsdruk door het handels- en begrotingsbeleid van de regering.

Uit een enquête onder economen blijkt dat vrijwel niemand een renteverlaging in juli verwachtte, maar 55% een renteverlaging in september verwacht. De CME Group FedWatch Tool geeft een kans van maar liefst 83% op een renteverlaging in september. De inflatie in juni bedroeg in de VS 2,7% (CPI) op jaarbasis, iets hoger dan in mei (2,4%). Dit komt mede door de eerste tarifaire effecten. De kerninflatie (excl. voedsel en energie) bleef rond 2,8%.

Tegelijkertijd blijft de Amerikaanse economie robuust. Dit is onder andere terug te zien in de bedrijfsresultaten en het consumentenvertrouwen, dat naar aanleiding van de handelsakkoorden weer een stukje hoger lag in juli. De arbeidsmarkt lijkt echter wel wat meer onder druk te komen staan, de cijfers over juli vielen tegen en ook de revisies waren negatief. Lettend op de staat van de economie, de inflatieontwikkeling en de stand van de huidige beleidsrente, heeft dat de Federal Reserve vooralsnog echter weinig haast gegeven om de rente te verlagen.

Consumentenvertrouwen in de VS | Ostrica

Hoewel de rente vooralsnog stabiel blijft, wordt vooral de politieke druk voor toekomstige verlagingen steeds heviger. Interne verdeeldheid is zichtbaar binnen de centrale bank. Twee door Trump benoemde gouverneurs, Chris Waller en Michelle Bowman, spraken zich publiekelijk uit vóór renteverlaging en zouden mogelijk voor het eerst sinds 1993 gezamenlijk tegenstemmingen registreren. Zij vormen een steeds luidere lobby binnen de Federal Reserve voor versoepeling.

Tegelijkertijd blijft de Fed-voorzitter zelf ook de politieke druk voelen. President Trump heeft herhaaldelijk opgeroepen tot renteverlagingen en kritiek geuit op de centrale bank en Jerome Powell. Analisten en economen waarschuwen voor risico’s als de onafhankelijkheid van de Fed onder druk komt te staan, wat op termijn de inflatieverwachtingen en kredietkosten zou kunnen beïnvloeden.

In Europa hield de ECB op 24 juli de depositorente eveneens gelijk op 2,00% na acht opeenvolgende renteverlagingen sinds juni 2024. Hoewel de inflatie inmiddels terug op het 2%-doelniveau ligt, stelt de ECB dat toekomstige beslissingen data‑afhankelijk zijn. Er werden dan ook geen indicaties gegeven voor mogelijk verdere renteaanpassingen.

Eerste bedrijven openen de boeken over Q2 2025

Het kwartaalcijferseizoen brak in juli open met sterker dan verwachte resultaten, waarbij technologiebedrijven opnieuw de toon zetten. Volgens LSEG rapporteerden van de S&P 500-bedrijven die tot medio juli hun cijfers ontvouwden (168) bijna 80% winstcijfers boven de verwachtingen.

Het gemiddelde van het procentuele aantal bedrijven dat de winstverwachtingen verslaat is 67%, dus historisch gezien zijn de resultaten vooralsnog sterk. De verwachting voor de hele index, inclusief nog niet gerapporteerde bedrijven, komt op een year‑on‑year winstgroei van circa 4,5% en een omzetgroei van ongeveer 7,7%. Dit zou de laagste winstgroei sinds begin 2024 zijn, maar ook het achtste opeenvolgende kwartaal van positieve groei.

LSEG Earnings Dashboard juli | Ostrica

 

Vooral binnen de technologiemarkt werden sterke cijfers gerealiseerd. Alphabet overtrof opnieuw de verwachtingen met een kwartaalomzet van $ 96,43 miljard, een stijging van 14% op jaarbasis. Het bedrijf verhoogde het capex‑budget (capital expenses) voor 2025 naar $ 85 miljard, mede ter ondersteuning van AI‑infrastructuur. Ook de winst-per-aandeel viel met $ 2,31 hoger uit dan de verwachtte $ 2,18.

Microsoft boekte een omzet van $ 65,9 miljard (+8% op jaarbasis) en een winst per aandeel van $ 2,98, tegenover een verwachte $ 2,91. Vooral de groei van Azure (+17%) droeg bij aan het sterke resultaat. Meta rapporteerde een omzet van $ 38,7 miljard (+11%) en een WPA van $ 5,22, ruim boven de verwachte $ 4,83. Beide techreuzen onderstreepten hun blijvende investeringen in AI als motor voor toekomstige groei.

Andere sectoren lieten een gemengd beeld zien. De energiesector rapporteerde de grootste daling in omzetgroei, met naar schatting een jaar‑op‑jaar krimp van ongeveer -22%, deels veroorzaakt door lagere olieprijzen (gemiddeld $ 63 per vat). Consumentengoederen en industriële bedrijven toonden over het algemeen stabiele marges, maar beperkte omzetgroei.

De uitschieters blijven vooralsnog wederom de technologie- en communicatiesectoren, die volgens FactSet ruim boven hun normale beat-rate presteerden. Het lijkt erop dat ook in het tweede kwartaal van 2025 technologie de groeimotor blijft binnen de Amerikaanse economie.

Tegelijkertijd is het algemene groeitempo van de S&P 500 bedrijven wel wat afgevlakt. De resterende resultaten uit het bedrijfsleven over het vorige kwartaal zullen komende periode, naast geopolitieke en macro-economische ontwikkelingen, essentieel zijn voor marktverwachtingen en koersbewegingen.

Een blik op de financiële markten en Ostrica fondsen

Opvolgend op het marktherstel afgelopen maanden, zagen we dat de financiële markten in juli wederom sterke resultaten behaalden. De S&P 500 Index behaalde een nieuwe all-time high en maandrendement van 2,2%, terwijl de Nasdaq 100 Index een positief rendement van 2,4% neerzette. De Euro Stoxx 50 behaalde een rendement van 0,4% en dichter bij huis sloot de AEX de maand af met een verlies van -1,2%.

De Ostrica fondsen hebben in juli eveneens fors positieve resultaten geleverd. Hieronder lichten we belangrijke ontwikkelingen binnen de fondsen verder toe, tonen we de behaalde rendementen en bespreken we de belangrijkste verwachtingen en onderwerpen voor komende periode.

Maandupdate Juli Rendement Profielen | Ostrica

*Bovenstaande rendementen zijn tot en met 31-07-2025. Rendementen zijn exclusief beheerkosten, welke per cliënt verschillend zijn (afhankelijk van de inleg).

Ostrica Equities Developed Markets Fund

Het Ostrica Equities Developed Markets Fund heeft in juli een resultaat van +2,9% gerealiseerd, waarmee het jaarrendement is hersteld tot +1,7%. Het fonds profiteerde van de aanhoudende kracht in semiconductors en AI-gerelateerde technologiebedrijven, die opnieuw sterke cijfers en vooruitzichten presenteerden. Posities in onder andere ASML, Nvidia en Microsoft leverden hieraan een belangrijke bijdrage.

Binnen de allocatie blijven Europese (waarde)aandelen daarnaast cruciaal. De gemiddelde forward koers-winstverhouding van Europese large caps ligt tussen 13,5x en 14,5x, aanzienlijk onder het Amerikaanse niveau van ruim 22x. Deze waarderingskorting biedt volgens ons niet alleen neerwaartse bescherming, maar ook ruimte voor een herwaardering zodra het beleggerssentiment verder verbetert.

Een belangrijk onderdeel van de strategie blijft het gebruik van duration futures als hedge tegen economische malaise en waarderingsdruk door hoge reële rentes. De Amerikaanse 30-jaars rente beweegt rond de 5,0%, met reële rentes van circa 2,25%. Deze positionering biedt balans: het vangt rentegevoeligheid af, maar behoudt tegelijkertijd volledige blootstelling aan kwalitatieve aandelen met robuuste kasstromen.

Ostrica Equities Emerging Markets Fund

Het Ostrica Equities Emerging Markets Fund behaalde in juli een rendement van +2,4%, waarmee het jaarrendement nu uitkomt op +0,4%. Ook binnen het opkomende markten fonds werd fraai geprofiteerd van het herstel in technologie en semiconductors. De portefeuille is momenteel overwogen in de halfgeleidersector en Amerikaanse multinationals binnen opkomende markten.

De strategie binnen het fonds blijft gericht op een evenwichtige mix van defensieve posities en groeiaandelen met solide fundamentals. We blijven selectief beleggen in bedrijven met een robuust businessmodel en sterke vraagdrivers op wereldschaal, zoals digitale infrastructuur en consumententechnologie. De structurele groeivooruitzichten van opkomende markten blijven intact, maar we verwachten wel verdere volatiliteit vanuit de Amerikaanse beleidsomgeving.

Ostrica Guts & Quants Fund

Het Ostrica Guts and Quants Fund sloot juli af met een rendement van +3,7%, waarmee het jaarrendement is opgekrikt tot -1,5%. De fondsstrategie, die zich richt op small en mid caps met sterke balansen en winstgroei, kon goed profiteren van de koersherstelbeweging in industriële en AI-gedreven technologieaandelen.

Het fonds is overwogen in industrie, energie, IT en consumentengoederen (staples). Binnen IT ligt de nadruk op semiconductors en AI-infrastructuurleveranciers, die opnieuw de leiding namen in het herstel. De positionering in energie speelt in op structureel toenemende elektriciteitsvraag vanuit datacenters, terwijl industriële namen profiteren van investeringsstimulansen rond reshoring en infrastructuuruitgaven.

De blootstelling aan financiële instellingen is beperkt, deels vanwege de samenstelling van het universum, maar ook vanwege toenemende onzekerheid over regelgeving en margedruk. Het fonds beweegt momenteel met een bèta rond 1. Hiermee zijn we marktneutraal gepositioneerd, maar met voldoende offensieve blootstelling voor outperformance bij opgaande markten.

Ostrica Public Private Equity Fund

Het Ostrica Public Private Equity Fund kende een sterke maand met een rendement van +3,7%, waarmee het jaarrendement verder is gestegen naar +8,2%. De verdere opleving van de defensiesector, in combinatie met AI- en cloud-gerelateerde aandelen, droeg fors bij aan de performance.

De portefeuille is overwogen in Europese defensiebedrijven, die profiteren van verhoogde budgetten en politieke consensus rond investeringen in veiligheid. Daarnaast bevat het fonds een aantal “high-moat” bedrijven met dominante posities in semiconductors en cloud computing, die consistent hoge marges en vrije kasstromen genereren.

Sinds de correctie in maart/april heeft het fonds zich krachtig hersteld, geholpen door verbeterde waarderingen en hernieuwd beleggersvertrouwen. Deze waarderingsverspreiding, het verschil tussen dure groei en ondergewaardeerde kwaliteit, biedt unieke kansen voor selectieve allocatie. Ook in dit fonds wordt gebruikgemaakt van obligatiecomponenten om stabiliteit in te bouwen en schokken op te vangen bij onverwachte macro-economische bewegingen.

Ostrica Global Total Return High Grade Bond & Emerging Markets Debt Fund

Het Ostrica Global Total Return High Grade Bond Fund noteerde in mei een rendement van -0,1%, terwijl het Emerging Markets Debt Fund positief eindigde met +1,0%. Daarmee komen de jaarrendementen uit op respectievelijk -1,1% en -0,9%.

De vastrentende markten stabiliseerden in juli, met weinig beweging in de zogeheten High Yield/Investment Grade credit spreads, ondanks een lichte stijging in verwachte wanbetalingskansen. Opvallend was dat de gemiddelde default probability in onze portefeuilles juist daalde, wat de kracht van onze kwaliteitsgerichte benadering onderstreept.

Binnen de opkomende markten houden we voorlopig een lage weging aan in lokale valuta, maar verwachten we geleidelijk weer op te bouwen in segmenten met aantrekkelijk rendement en lage politieke risico’s. De valutaposities zijn nog steeds grotendeels afgedekt tegen de Amerikaanse dollar: 100% in het High Grade fonds en circa 73% in het Emerging Markets fonds.

Ook binnen de vastrentende fondsen blijft onze duration strategie intact. Met reële rentes van circa 2,25% en lange nominale rentes op of boven de 5%, blijven langlopende obligaties aantrekkelijk in het huidige macroklimaat waarin groei kwetsbaar is en renteverlagingen later dit jaar steeds waarschijnlijker worden.

Vooruitzichten voor 2025

Het sentiment op de markten is in juli zichtbaar verbeterd dankzij diplomatieke doorbraken en sterke bedrijfsresultaten. De kans op renteverlagingen in de VS neemt toe, terwijl Europa al fors de rentes verlaagd heeft. Tegelijkertijd bieden bedrijven in sectoren als technologie, defensie en industrie structurele groeikansen op basis van AI-adoptie, geopolitieke trends en verhoogde investeringscycli.

Toch blijven we als Ostrica waakzaam in het huidige klimaat. De handelsakkoorden zijn voorlopig en politiek kwetsbaar en fundamentele risico’s, zoals de handelswispelturigheid vanuit Trump, geopolitieke spanningen en renteonzekerheid, zijn nog altijd aanwezig.

Dit is onder andere terug te zien in de nieuwe handelstarieven die Trump op de laatste dag van de maand aankondigde. Het geopolitieke evenwicht kan snel kantelen, vooral op het moment waarop de financiële markten meer stabiliteit verwachten. Onze aanpak blijft daarom gestoeld op drie pijlers:

  1. Risicodiversificatie via duration strategieën in obligatie- én aandelenfondsen
  2. Sterke voorkeur voor kwaliteit en cashflowzekerheid in portefeuilleselectie
  3. Valutabescherming tegen de Amerikaanse dollar om macro- en politieke risico’s te beperken

Met deze positionering zijn we goed voorbereid op zowel verdere marktstijgingen als onverwachte tegenwind. Flexibiliteit, actief beheer en scherpe risico-inschatting blijven cruciaal voor rendement in de tweede helft van 2025.

Maak kennis met Ostrica’s unieke strategie

Beleggen gaat altijd gepaard met risico’s, maar dat betekent niet dat u té voorzichtig moet worden. Met de juiste strategie is het mogelijk om de verhouding tussen risico en rendement aanzienlijk te verbeteren. Spreiding in uw portefeuille verkleint risico’s, maar biedt geen volledige bescherming bij een algemene neergang op de beurs. Op deze momenten maakt Ostrica voor u het verschil, omdat onze beschermingsstrategie vermogens beter beschermt tegen onrust op de financiële markten.

Onze unieke beschermingsstrategie heeft als doel om bij grote dalingen slechts de helft van het verlies te realiseren van de brede markt, maar toch 85% van stijgingen te profiteren. Onze kwantitatieve modellen verhogen de bescherming bij onrustige periodes en bouwen deze weer af zodra de rust terugkeert. Op lange termijn resulteert dit in bovengemiddeld rendement met minder risico.

Dankzij onze constante marktanalyse en toepassing van de beschermingsstrategie, hebben we in 2023 en 2024 dusver op alle ontwikkelingen kunnen anticiperen. Hierdoor presteren we gemiddeld boven onze absolute rendementsdoelstellingen van marktrente plus 3% – 7%. Wilt u meer weten over onze unieke strategie en samen met ons het verschil maken voor uw vermogen? Plan dan een afspraak in met een van onze relatiebeheerders.

Profiteer ook van Ostrica’s unieke strategie

Ostrica’s beleggingsstrategie zorgt voor bescherming, behoud én groei van uw vermogen. Plan vrijblijvend een kennismakingsgesprek in met één van onze adviseurs en profiteer ook van onze unieke strategie.

Disclaimer: Beleggen brengt risico’s met zich mee. U kunt uw inleg verliezen. De waarde van uw belegging kan fluctueren. In het verleden behaalde resultaten bieden geen garantie voor de toekomst. De in deze berichtgeving aangeboden informatie is bedoeld als informatie in algemene zin en is niet toegespitst op uw persoonlijke situatie. De informatie mag daarom niet beschouwd worden als een advies of aanbeveling en kan evenmin worden beschouwd als aanbod tot het aangaan van een overeenkomst. Beslissingen op basis van deze informatie zijn voor uw eigen rekening en risico. Raadpleeg het prospectus, de essentiële beleggersinformatie en de factsheets op Downloads – Ostrica voordat u een beleggingsbeslissing neemt. Ostrica is niet aansprakelijk voor eventuele onjuistheden in de gegeven informatie. Ostrica B.V. is de beheerder van de beleggingsinstelling Ostrica Global Active Investment Fund.

Lees meer over Ostrica's nieuws & updates

Blijf op de hoogte van de laatste ontwikkelingen op de financiële markten. Onze maandelijkse updates bevatten duidelijke, beknopte macro-economische analyses en informatie over de prestaties van onze beleggingsprofielen en -fondsen.